Discuțiile în contradictoriu pe marginea numirii lui Fadei Nagacevschi în funcția de viceprimar al capitalei continuă. De această dată, Ion Cebanu, consilier în Consiliul Municipal Chișinău (CMC) al Partidului Liberal (PL), a anunțat că a contestat la Cancelaria de Stat dispoziția semnată de primarul Ion Ceban privind numirea lui Fadei Nagacevschi în funcția de viceprimar.
Potrivit acestuia, membrii fracțiunii Partidului Liberal din CMC constată abuzul de putere din partea primarului de Chișinău.
„Noi am atacat numirea lui Nagacevschi la Cancelaria de Stat unde am argumentat că pentru a fi numit ar fi trebuit să fie propus de două ori de către primar, dar, Nagacevschi a fost propus odată de către primar dar a doua oară a fost propus de către Ilie Ceban, viceprimar, si noi considerăm că aici este o încălcare. Noi am votat împotrivă pentru că considerăm că este o ilegalitate”, a menționat Ion Cebanu, președintele fracțiunii PL în CMC, în cadrul emisiunii Alo Capitala cu Margareta Răducanu.
La rândul său, la fel present în studioul Alo Capitala, Dinari Cojocaru, vicepreședintele PSRM în CMC a declarat că Ilie Ceban a venit în calitate de viceprimar care ajuta primarul în acel moment, Ion Ceban fiind în concediu.
Fiind întrebat de către moderatoarea emisiunii, de ce nu a venit în funcție corect, Dinari Cojocaru a ținut să menționeze că Ilie Ceban a fost împuternicit de către Ion Ceban să-I exercite obligațiunile de funție, în timpul absenței acestuia.
„Dacă primarul este plecat în deplasare și a delegate un viceprimar să îi efectueze funcțiile sale, nu văd nici o probleă aici unde Ilie Ceban, la indicația primarului l-a prezentat pe Fadei Nagacevschi”, a mai spus Cojocaru.
Menționăm că, potrivit legii privind administraţia publică locală, viceprimarii sunt aleși, la propunerea primarului, prin decizia consiliului, adoptată cu votul majorităţii consilierilor aleşi.
Amintim că, primarul Chișinăului Ion Ceban a anunțat pe Facebook că l-a prezentat pe 10 noiembrie, subalternilor pe noul viceprimar al capitalei Fadei Nagacevchi.
Asta după ce Consiliul Municipal Chișinău a respins candidatura fostului ministru al justiției Fadei Nagacevschi pentru funcția de viceprimar al capitalei pe data de 28 octombrie, însă și în cadrul șendinței CMC din 4 noiembrie, acesta nu a întrunit voturile.
Vă amintim că emisiunea ALo Capitala este o platformă unde se pun în discuție subiecte dedicate vieții capitalei și în fiecare zi de marți și vineri la ora 19.00, vor fi invitate în studiou persoane care au ce spune pentru a schimba destinul Chișinăului.














