Foto: ipn.md

S.A. “Apă-Canal Chișinău” anunță că peste 1023 de consumatori au utilizat platforma autocitire de la începutul lunii iunie curent.

Prin urmare, pentru a evita facturarea unui consum estimat, S.A. „Apă-Canal Chişinău” îndeamnă consumatorii să utilizeze platforma de autocitire prin care consumatorii beneficiază de posibilitatea transmiterii lunare a indicilor contoarelor de apă potabilă.

”Astfel, transmiterea lunară a indicilor apometrelor, amplasate la fiecare loc de consum, se face conform condițiilor termenelor precizate de către furnizor în factură. În cuprinsul tuturor facturilor este comunicată perioada de autocitire. Până la sfârșitul lunii am mai rămas doar câteva zile în care puteți transmite indicii contoarelor apometrelor de apă rece.

Datorită acestei metode, consumatorii pot transmite indicii contorului, specialistului delegat din cadrul Direcției comerciale în regim online, sau prin intermediul aplicațiilor mobile. Astfel, de la începutul lunii iunie, prin intermediul rețelelor de Viber, WhatsApp, Telegram 465 consumatori au transmis indicaţiile contoarelor, 12 prin SMS, circa 546  au efectuat apeluri telefonice.

Astfel, consumatorii vor plăti efectiv consumul real din luna respectivă. Indicii transmiși de consumatori vor constitui baza de calcul a emiterii facturii. În situația în care autocitirea nu este transmisă în condițiile și în termenele indicate în factură, facturarea se va realiza pe baza consumului lunar estimativ al serviciului de alimentare cu apă”, transmite ACC, într-un comunicat.

Advertisement

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.