5,1 milioane de lei vor ajunge în bugetul municipal după adjudecarea a 14 loturi pentru obținerea dreptului de încheiere a contractului pentru amplasarea unităților de comerț ambulant pe teritoriul orașului Chișinău, la cea de-a 18 licitaţie deschisă, organizată astăzi de Primăria capitalei.
Potrivit primarului capitalei, Ion Ceban, la concurs au fost expuse 30 de loturi pentru gherete, cu profilurile: prestări servicii de vulcanizare și balansare, prestare servicii de agrement: cursă cu obstacole și instalații grilă suspendate și prestări servicii desen decorativ corporal.
13 loturi au fost excluse din cauza lipsei cererilor, iar 3 loturi au fost excluse la decizia Comisiei pentru licitaţii, pe motivul necorespunderii setului de acte. Termenul contractului este de 5 ani.
Organizatorul licitațiilor este Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova.
Totodată, recent a fost organizată o nouă licitație pentru obținerea dreptului de locațiune a încăperilor cu altă destinație decât cea locativă, proprietatea municipiului Chişinău. O altă licitaţie de acest fel va fi organizată pe 21 decembrie curent.
La licitație pot participa persoane fizice și juridice din Republica Moldova, dar și investitori străini.
Advertisement

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.