Două femei, cu vârste de 30 și 31 de ani, originare din Ucraina, sunt cercetate penal pentru implicarea în cel puțin două cazuri de pungășie comise în municipiul Chișinău, prin care ar fi provocat un prejudiciu total de peste 30.000 de lei.
Potrivit materialului probatoriu, acestea acționau în zone aglomerate și foloseau diferite metode de distragere a atenției victimelor, reușind să sustragă bani, carduri bancare și alte bunuri personale din genți.
Activitățile de identificare și documentare au fost desfășurate de angajații Direcției de Poliție Chișinău, în colaborare cu polițiștii Inspectoratelor de Poliție Buiucani și Rîșcani, ceea ce a permis localizarea și reținerea suspectelor.
Dacă vinovăția le va fi demonstrată, cele două riscă o pedeapsă de până la patru ani de închisoare.
Poliția continuă acțiunile procesual-penale pentru recuperarea prejudiciului și verifică posibila implicare a acestora în alte cazuri similare comise în capitală.












