Consilieri

Arusoi Mihail PL – mihail.arusoi@gmail.com
Mihail Arusoi este originar din Chișinău, născut în 1964.
Oficialul este specializat în inginerie, deține diploma de jurist și este director comercial, S.C. „Instalco” S.R.L., mun. Chişinău.
Acesta este candidatul cu numărul 27 în lista Partidului Liberal la funcția de Consilier în CMC.


Valeriu Baciu PL valeriubaciu@gmail.com
Director al Agenției Naționale Transport Auto.
Data nașterii: 1963

 


Serghei Basiuc-Brînzei PSRM – serghei.basiuc@gmail.com
Serghei Basiuc-Brînzei s-a născut în 1974, mun. Chișinău, iar de meserie e asamblor de aparate radio și comunicații.
Totodată, Basiuc-Brînzei este și manager la Î.I. „Procofieva Olga”.
Serghei Basiuc-Brînzei a devenit consilier municipal, după ce Vadim Filipov și-a prezentat demisia din funcție, devenind membru al CEC.


Botea Valeri PSRM – valeri.botea@gmail.com
Valeri Botea – Consilier în cadrul fracțiunii consilierilor municipali ai Partidului Socialiștilor din Moldova (PSRM).
S-a născut în 1954, în mun. Chișinău, iar de meserie e mecanic, politolog. Valeri Botea este și șef de pază la „Metalica Zuev” SRL.
A devenit consilier, după ce Oleg Onișcenco și-a depus mandatul.


Ghenadie Botnaru PCRM – primariamea@gmail.com
Inginer, preşedinte, ATC “Agrotehcomerţ” S.A.
Anul nasterii: 1969

 


Bulat Veaceslav PPEM – slav.bulat@gmail.com
Locul nașterii: s. Feștelița, r. Ștefan Vodă
Studii: Facultatea Relaţii Internaţionale, Ştiinţe Politice şi Administrative, Universitatea de Stat din Moldova; Doctorat la Academia de Ştiinţe a Republicii Moldova
Locul de muncă: din 2003 Director al Institutului de Dezvoltare Urbană – organizaţie neguvernamentală specilizată pe probleme de urbanism şi dezvoltare locală durabilă.


Burduja Petru PSRM – petruburduja@mail.ru
Data nașterii: 05.09.1976
Administratorul Exclusiv Media SRL.

 


Călin Raisa PL – raisa.calin@gmail.com
Manager в IMSP AMT Botanica CMF nr.3
Studii: Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu”.

 


Cașu Ilian PN – icashu@gmail.com
Data nașterii: 06.02.1972

Locul nașterii: s. Sadaclia, r-nul Basarabeasca.

 


Ceban Eugenia PSRM – fundatiasolutia@gmail.com
Data nașterii: 04.02.1954

 

 


Ion Ceban PSRM – ionceban@yahoo.com
Data nașterii: 30.06.1980

 

 


Cebanu Ion PL – ionciobanu1984@mail.md
Data nașterii: 01.01.1984
Ion Cebanu este director al Agenției Moldsilva din septembrie 2015. Funcționarul este și președintele Organizației Teritoriale a Partidului Liberal, filiala sectorului Centru din Chișinău, membru al Biroului Permanent Central al Partidului Liberal și președintele Asociației obștești „Optimus”.


Chicu Lilian PL – lilian.chicu@gmail.com

 

 


Chirtoca Vasile PCRM – vasile.chirtoca@gmail.com
Data nașterii: 20.09.1958
Locul nașterii: s. Ghidirim, UTA din stînga Nistrului.
Din 1993 Președintele Federației de Box din Republica Moldova.

 


Cojocaru Dinari PSRM – dinari19@rambler.ru
Locul nașterii: mun. Bălți
2002 – 2009 (7 ani) Facultatea Medicina Generala Universitatea de Stat de Medicina si Farmacie Nicolae Testemitanu 512, Chisinau
1998 – 2001 (3 ani) a terminat clasa 12-a Liceu Corlăteni 21, Corlăteni.


Cojușneanu Vadim PL – vadim.cojusneanu@gmail.com

 

 


Comarov Alexandr PSRM – komalexp@mail.ru
Data nașterii: 31.03.1952

 

 


Culai Adrian PLDM – ondjo1972@gmail.com

 

 


Doina Sergiu PSRM – serghei.doina@gmail.com

 

 


Dumanschi Ghenadie PLDM – nipes@yandex.ru
Data naşterii: 23.03.1974
Locul naşterii: s. Balasineşti, r-nul Briceni.
Preşedinte al Consiliului Municipal Chişinău 2007- prezent.
Consilier Municipal 2002 – prezent.


Grigorieva Silvia PSRM – silviag@mail.ru

 

 


Gutium Tatiana PL – tatiana.gutium@gmail.com

 

 


Josan Neofit PL – neofit.josan@gmail.com

 

 


Leadschii Anton PSRM – leadschii@outlook.com
Data nașterii: 03.08.1987
Locul nașterii: or. Chișinău
Studiile: Masterand în Bussiness și Administrare
Locul de muncă: “Avia Invest” SRL


Lungu Mariana PL – mariana.lungu@gmail.com

 

 


Lutenco Victor PPEM
2015-prezent Consilier municipal PPEM în Consiliul Municipal Chișinău;
2012-2015 Șef al Biroului pentru Relații cu Diaspora (BRD);
2010-2012 Consilier Principal de Stat al Primului Ministru RM în politici sociale și de dezvoltare;
2008-2010 Fondul Națiunilor Unite pentru Populație (UNFPA);
2005-2008 Organizația Internațională pentru Migrație (IOM/OIM).


Melniciuc Alexandru PSRM – alexandru.melniciuc@gmail.com

 

 


Mihail Ceban PL – mihail.ceban@gmail.com

 

 



Mucan Vitalie PSRM
Studiile: Academia de Studii Economice din Moldova.

 

 


Nantoi Oazu PPEM

 

 


Nastas Iurie PL – iurie.nastas@gmail.com

 

 


Nemerenco Ala PPEM – ala.nemerenco@gmail.com
Data nașterii: 21.08.1959
Studii: USMF “Nicolae Testemițanu”, masterat, doctorantura.
Director, IMSP Clinica Universitară de Asistență Medicală Primară a USMF ”Nicolae Testemițanu”.
Conferențiar universitar, doctor în medicină.


Oboroc Liviu PDM – liviuoboroc@yahoo.com
Data nașterii: 20.11.1980
Locul nașterii: s. Heciul Nou, r. Sîngerei
Director „Serviciul Național Unic pentru Apelurile de Urgență”
Ianuarie 2008 – prezent – Director Executiv, Fundaţia pentru Democraţie şi Parlamentarism.


Odințov Alexandr PSRM – odyn55@mail.ru
Data nașterii: 11.05.1989

 

 


Panuș Elena PN – elena.panus@gmail.com

 

 


Petrea Vasile PL – vasile.petrea@gmail.com

 

 


Poleacov Victor PSRM – victor.poleacov@gmail.com

 

 


Popa Svetlana PSRM – popasvetlana@gmail.com

 

 


Popovschi Ion PL – ion.popovschi@gmail.com
Data nașterii: 05.08.1986
Studii: Universitatea Tehnică din Moldova
Inginer transport, inginer șef „Regia Transport Electric Chișinău”

 


Priseajniuc Eremei PPEM – eremei.priseajniuc@gmail.com

 

 


Roibu Mihail PL – mihail.roibu@gmail.com

 

 


Roșca Andrian PL – adrian.rosca@gmail.com

 

 


Ștefăniță Ion Consilier neafiliat – stefanita.ion@gmail.com
Data nașterii: 03.03.1980
Locul nașterii: or. Leova
Locul de muncă: Agenția de inspectare și restaurare a monumentelor.


Stratulat Ion PL – ion.stratulat@gmail.com

 

 


Lecarțeva Marina PSRM – marina.lecarteva@gmail.com

 

 


Țipovici Nicolai PN – nicolai.tipovici@gmail.com

 

 


Topala Iurii PL – iurii.topala@gmail.com

 

 


Țurcan Nichita PSRM – nichita.turcan@gmail.com

 

 


Vartanean Gaik PSRM – stas@arax.md

 

 


Vîsotina Natalia PCRM – natalia.visotina@gmail.com

 

 


Vitneanski Iuri PSRM – vitneanski@mail.ru
Data nașterii: 06.08.1989