Organizarea ședinței de lucru cu administratorii APLP, ACC, CCL, ÎMGFL, fond departamental din 23 septembrie 2020

0
592

La data de 23 septembrie curent, Pretura sectorului Centru a organizat o ședință de lucru cu administratorii blocurilor locative APLP, ACC, CCL, fond departamental, managerii ÎMGFL nr. 8-12, reprezentanții instituțiilor preșcolare de învățământ, S.A. ”Termoelectrica”, Î.M. Regia ”Autosalubritate” și  Direcția generală locativ comunală și amenajare.

În cadrul ședinței s-au pus în discuție următoarele subiecte:

  • Pregătirea obiectivelor din sectorul Centru către perioada rece a anului 2020-2021;
  • Salubrizarea și menținerea ordinii sanitare a teritoriilor adiacente blocurilor aflate în gestiune, în conformitate cu Regulamentul privind salubrizarea și asigurarea curățeniei în orașul Chișinău, aprobat prin Decizia nr. 12/3 din 23.07.2020;

În urma discuțiilor și subiectelor abordate în cadrul ședinței, conducerea preturii a solicitat gestionarilor fondului locativ de urgență să execute lucrările de spălare a rețelelor inginerești din interiorul blocurilor locative și pregătirea pașapoartelor tehnice, menținerea ordinii sanitare a teritoriului adiacent blocurilor de locuit, precum și menținerea ordinii sanitare la platformele de acumulare a deșeurilor din sector.

Totodată, s-a solicitat de la cei prezenți la ședință, propuneri privind locațiile unde va fi posibil de plantat arbori în cadrul campaniei „Un arbore pentru dăinuirea noastră” care se va desfășura  în perioada 22-25 octombrie 2020.

chisinaucentru.md

Advertisement

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.