Sezonul ambroziei a început. Potrivit municipalității, combaterea ambroziei este o activitate zilnică în toate sectoarele capitalei.
Pentru a diminua efectele nocive ale acestei plante asupra sănătății locuitorilor, serviciile municipale efectuează lucrări de eliminare manuală, chimică și mecanizată a ambroziei de pe terenurile publice.
Distrugerea acestei plante de către agenții economici, proprietarii sau deținătorii terenurilor infestate este obligatorie. Neîndeplinirea obligației de combatere și prevenire a răspândirii buruienilor pe terenuri private se sancționează cu amendă.












