Primarul General, Ion Ceban, a solicitat luni, în cadrul ședinței operative săptămânale, implicarea tuturor serviciilor pentru a verifica situația în teren privind controlul și combaterea ambroziei, atât pe teritoriul parcurilor cu subordonare municipală, cât și celelalte spații publice. Totodată, pretorii de sector vor acționa, în limitele competențelor și pe domeniile private.

În aceeași ordine de idei, edilul capitalei a solicitat să fie expediate demersuri noi către autoritățile centrale, pentru a se interveni și pe teritoriile afectate de ambrozie din jurul Chișinăului și din întreaga republică.

„Noi putem interveni substanțial în municipiu, însă rezultatele vor fi limitate dacă nu se acționează și la nivel național, lucru care, din păcate, nu se întâmplă în prezent, în ciuda numeroaselor adresări făcute”, a spus Ion Ceban.

Primăria Chișinău face apel către persoanele fizice și juridice, care dețin terenuri în proprietate, să gestioneze problema ambroziei (alergen puternic), pentru a evita acutizarea problemelor de sănătate pentru locuitorii municipiului.

Advertisement

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.