Strada Albișoara din capitală va fi reparată

0
799

Astăzi a fost dat startul lucrărilor de reabilitare a străzii Albișoara, tronsonul bd. Iurie Gagarin – str. Ismail.

Porțiunea de drum va fi renovată etapizat, iar proiectul prevede asfaltarea părții carosabile, amenajarea trotuarelor și modernizarea iluminat public stradal.

De asemenea, va fi curățată rețeaua de canalizare a apelor pluviale.

„Astăzi, cu ajutorul unei echipe de la o companie privată, au fost curățate mai multe țevi de evacuare a apelor pluviale de pe strada Albișoara. Muncitorii au găsit și evacuat obiecte metalice de dimensiuni mari”, a scris pe Facebook Ion Ceban.

În prezent serviciile municipale de profil intervin la fundația drumului, fiind demontate bordurile pe o lungime de 500 de metri liniari și frezat asfaltul uzat pe o suprafață de 900 m2.

Lucrările de renovare a străzii Albișoara vor fi executate în cinci etape și prevăd reabilitarea părții carosabile pe o suprafață de 90 mii m2, a rețelei de apeduct și termie, precum și schimbarea a două tronsoane de canalizare.

chisinau.md

Advertisement

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.