În noaptea de joi spre vineri, Poliția a fost sesizată cu privire la un accident rutier produs în orașul Vatra din municipiul Chișinău, soldat cu decesul unui pieton.
Potrivit informațiilor preliminare, un bărbat de 62 de ani, aflat la volanul unui Hyundai, a tamponat un bărbat de aproximativ 60 de ani care se afla pe marginea carosabilului, într-un sector de drum neiluminat. Circumstanțele exacte ale accidentului urmează a fi stabilite în cadrul anchetei.
În urma impactului, pietonul a suferit leziuni incompatibile cu viața și a decedat la fața locului. Șoferul a fost testat cu aparatul Drager, rezultatul fiind negativ.
Pe caz a fost inițiată o anchetă penală, poliția continuând investigațiile pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs tragedia.












