Activitatea tuturor rutelor regulate din Moldova va fi suspendată timp de trei zile. Microbuzele nu vor circula între 27 și 29 februarie. Acest lucru a fost comunicat de președintele Asociației Patronale a Operatorilor de Transport Auto(APOTA), Oleg Alexa.

Decizia de a continua protestul vine ca urmare a faptului că Ministerul Infrastructurii nu a răspuns solicitărilor transportatorilor de pasageri de a modifica Codul transporturilor rutiere.

”În urma analizei reacțiilor venite din partea reprezentanților puterii ca răspuns la revendicările transportatorilor expuse în cadrul protestului din 15 februarie, constată caracterul demagogic și manipulator al acestora și evitarea răspunsului clar dacă modificările Codului transporturilor rutiere adoptate în decembrie 2023 corespund sau nu reglementărilor europene. Regretăm că funcționarii de rang înalt răspândesc ideea că transportatorii care protestează sunt cei care doresc să activeze ca în trecut și nu doresc să se acomodeze regulilor noi. Ne exprimăm convingerea că adoptarea reglementărilor similare celor din Uniunea Europeană, inclusiv celor propuse de către transportatori, vor lega ramura transporturilor nu de trecut, dar de viitor”, se arată în scrisoarea lui Alexa.

Amintim că transportatorii sunt nemulțumiți de reducerea intervalelor dintre rute de la 30 la 15 minute, anularea reînnoirii automate a licenței de transport etc.

Advertisement

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.