Aproximativ 16.000 de cetățeni ucraineni au intrat deja în Moldova, în ultimele 24 de ore.

Informația actualizată a fost prezentată de către ministrul de Interne, Ana Revenco.

Pentru fluidizarea traversării, în cele mai solicitate puncte de trecere a frontierei, Inspectoratul General al Poliției de frontieră a triplat numărul de personal și a direcționat solicitanții către un alt punct de trece al frontierei, tradițional, mai puțin utilizat.

Din informațiile preliminare, peste 300 de cetățeni ucraineni au cerut azil în Moldova.

Menționăm că Republica Moldova a sistat circulația trenurilor pe ruta Odessa-Chișinău.

Cetățenii ucraineni vor putea intra pe teritoriul Republicii Moldova inclusiv cu acte de identitate interne și fără obligativitatea prezentării certificatului Covid-19.

La fel, minorii vor fi admiși cu certificat de naștere, buletin de identitate intern sau pașaport iar automobilele vor putea intra pe teritoriul Republicii Moldova fără carte verde, cu condiția procurării acesteia în termen de 24 de ore.

Este lansată Linia verde 080001527 pentru Biroul migrație și azil din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, iar serviciul 112 va asigura redirecționarea apelurilor de urgență pe domeniul BMA către Linia verde.

Advertisement

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.