Ziua Internațională Anticorupție se sărbătorește în fiecare an pe data de 9 decembrie, însă a fost inițiată la 31 octombrie 2003 prin „Convenția Organizației Națiunilor Unite împotriva Corupției”.
Astfel, de Ziua Internațională Anticorupție, ANI a premiat profesorii de la ULIM și USM la categoria „Educație prin Integritate”.
Prezentatoarea emisiunii ,,Alo Capitala”, Margarita Raducan a primit diploma de gratitudine și o medalie pentru familiarizarea studenților de la Jurnalism, ULIM, cu procedurile de control a averii, inițiate în baza investigațiilor jurnalistice.
E de menționat că Ziua Internațională Anticorupție are ca obiectiv promovarea principiilor etice, integritatea, transparența și responsabilitatea asupra propriilor acțiuni în afacerile publice, cât și în cele private.