Angajații Secției Salvare pe Apă ai Î.M. „Asociația de Gospodărire a Spațiilor Verzi” au desfășurat raiduri de informare în rândul amatorilor de pescuit la copcă, prezenți pe lacurile din parcurile municipale. Pescarii au fost avertizați că stratul de gheață de pe lacurile municipale are doar 6-7 cm grosime, insuficient pentru a asigura siguranța necesară.
Pentru ca pescuitul la copcă să fie practicat în condiții de siguranță, gheața trebuie să aibă o grosime de cel puțin 10 cm.
Deși temperaturile scăzute au favorizat formarea unui strat de gheață pe lacurile din parcurile municipale, acesta nu a atins nivelul maxim de siguranță. În acest context, se recomandă ferm evitarea pescuitului la copcă.
Totodată, părinții sunt îndemnați să nu își lase copiii nesupravegheați și să fie vigilenți, astfel încât aceștia să nu se joace pe gheața bazinelor acvatice.