Autoritățile au introdus un nou filtru în sistem, prin care până la 10 mii de familii ar putea să nu mai beneficieze de categoria maximă de vulnerabilitate. Este vorba despre gospodăriile care nu declară deloc venituri, deși sunt adulți apți de muncă. Declarația a fost făcută de Ministrul Muncii și Protecției Sociale, Marcel Spatari, în cadrul unui live pe Facebook.
”Avem un nou filtru în sistem, prin care nu vom permite atribuirea unei categorii superioare de vulnerabilitate, dacă gospodăriile nu trec de acest filtru. Este vorba despre gospodăriile care nu declară deloc venituri, deși sunt adulți apți de muncă, adică nu primesc pensii, alocații. Deci, familia în care sunt oameni apți de muncă, care nu declară venituri și pentru care noi vedem un consum istoric de energie și dacă veniturile declarate sunt mai mici decât un sfert din consumul istoric, atunci aceste gospodării nu pot fi încadrate într-o categorie mai mare decât cea medie”, a declarat Spatari.
În acest fel, ministrul susține că vor fi evitate situațiile în care familiile care de fapt au avut un consum energetic nu au declarat nici un fel de venit și beneficiază de acest fapt. ”Este un prim filtru și ar fi până la 10 mii de familii, care nu ar trece de acest filtru” a precizat Spatari.
În context, Marcel Spatari a îndemnat toți cetățenii să-și declare veniturile cât mai aproape de cele reale.












