Un bloc al unei grădinițe din Capitală va fi renovat

0
957

Un bloc al grădiniței nr.112 din sectorul Botanica al Capitalei va fi reconstruit.

Cele șase grupe, cu o capacitate de 150-180 de copii din blocul instituției, în scurt timp se vor bucura de o nouă reparație modernă.

Primarul Chişinăului, Ruslan Codreanu, a inspectat joi Grădiniţa nr. 112 unde au început lucrările de reconstrucție.

Primarul a apreciat buna gestionare a șantierului și faptul că lucrările se desfășoară în ritm avansat, iar la începutul lunii august, blocul urmează să fie dat în expoatare.

Lucrările prevăd reabilitarea capitală a edificiului cu două nivele, care este separat de celelalte blocuri ale grădiniței, fiind dat în exploatare în anul 1979. În ultimii 10 ani acesta nu a fost funcțional. Costul lucrărilor este de 4,6 mil. lei.

După reparație, capacitatea totală a Grădiniței nr. 112 va fi de circa 900 de locuri.

Aici vor fi deschise 6 grupe, dintre care 4 grupe vor fi de creșă. Astfel, vom oferi posibilitatea părinților de a se reîncadra în câmpul muncii”, a menționat edilul capitalei.

De asemenea, în urma licitațiilor pentru contractarea lucrărilor de reparație a instituției nominalizate, s-au format economii de 1,6 mil. lei, surse ce vor fi utilizate pentru lucrări de reparație a rețelelor inginerești, reproiectarea unor încăperi și modernizarea blocului alimentar central.

Menționăm că pe parcursul anului 2019, în capitală vor fi redeschise 7 instituții de învățământ preșcolar, astfel numărul copiilor instituționalizați va crește cu 1800 de locuri.

știri.md

Advertisement

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.